Rozszerzanie diety dziecka to dla wielu rodziców ważne wydarzenie, a także metoda prób i błędów. Maluchy często grymaszą przy jedzeniu, nie chcą zjadać warzywnych papek, a przy tym robią sporo bałaganu. Aby zminimalizować odczuwany stres, warto zadbać o odpowiednie krzesełka do karmienia.
Kiedy jest czas na posadzenie dziecka w wysokim krzesełku do karmienia?
Krzesełka do karmienia to jeden z niezbędnych mebli używanych przez rodziców w trakcie wychowywania dzieci. Są wykorzystywane do podawania posiłków nawet do 2 roku życia, stąd zakup odpowiedniego modelu powinien być dobrze przemyślany. W trakcie wyboru trzeba zwrócić szczególną uwagę na możliwość regulacji, kolorystykę dobraną do pozostałych mebli w kuchni oraz odpowiedni materiał. Jednak zacznijmy od tego, kiedy można wsadzić dziecko do krzesełka. Otóż nie wolno za bardzo się spieszyć i forsować malucha, który nie jest na to jeszcze gotowy.
Krzesełka do karmienia sprawdzą się dla dzieci, które potrafią już samodzielnie siedzieć, co odbywa się między 6 a 10 miesiącem życia. To właśnie w tym czasie maluszek zaczyna bardziej kontrolować górną część swojego ciała i staje się stabilny. Dodatkowo jest w stanie zmienić położenie środka ciężkości i ograniczyć płaszczyznę podparcia. W tym miejscu warto dodać, że dziecko, które usiądzie, dopiero po ukończeniu 10 miesiąca nie jest słabsze czy gorsze od tego, które siedziało w wieku 6 miesięcy. Każdy organizm rozwija się w swoim tempie, stąd nie warto wywoływać na sobie oraz dziecku żadnej presji.
To dobry moment, żeby zaznaczyć, że dziecko musi przyjmować pokarmy w pozycji bezpiecznej, czyli siedzącej. Jest to uwarunkowane przede wszystkim specyficzną budową układu pokarmowego. Pozycja głowy warunkuje pracę żuchwy, języka oraz domykanie buzi. Nigdy nie wolno karmić dziecka na leżąco, dlatego pociechy, które ukończyły już 6 miesiąc życia i muszą spożywać pokarmy stałe, powinny być sadzane na kolanach rodziców albo ewentualnie siedzieć w fotelikach do samochodu. Krzesełka do karmienia również mogą zostać wtedy użyte, jednak niestabilne dziecko musi zostać odpowiednio podparte – najlepiej wykorzystać do tego zadania grube ręczniki.
Krzesełka do karmienia – jak wybrać właściwy model?
Wybierając krzesełko do karmienia, trzeba zwrócić szczególną uwagę na właściwe podparcie dla miednicy oraz odcinka lędźwiowego kręgosłupa. W przeciwnym wypadku maluszek będzie odczuwał dyskomfort, a rozszerzanie diety nie będzie przyjemnością, ale stanie się udręką. Jeśli fotel jest dobrze dopasowany i nie ma wolnych przestrzeni po żadnej ze stron, mówimy o dobrze dobranym siedzisku i właściwej pozycji ciała malucha.
Drugą kwestią wymagającą sprawdzenia jest materiał zastosowany do produkcji krzesełka. Nie powinno być ono zbyt miękkie ani mieć dziurek w oparciu. Takie cechy wpływają bardzo niekorzystnie na układ ciała, a dokładnie zmianę ułożenia miednicy i w związku z tym przyczynią się do ograniczenia lordozy lędźwiowej. W praktyce pociecha nie używa mięśni do stabilizowania pozycji ciała i traci stabilność.
Niezbędnym elementem krzesełka jest podparcie stóp, ale niestety nie występuje ono w każdym modelu. To właśnie podpórka gwarantuje punkt stabilizacji i pozwala na właściwe ułożenie miednicy.
Już na koniec warto zwrócić uwagę na wybór fotelika z opcją regulacji. Dzieci rosną bardzo szybko, dlatego fotelik musi być dopasowany do ich potrzeb oraz wzrostu. Z tego względu zmiana szerokości oraz głębokości siedziska, a do tego opcja regulacji wysokości blatu i podnóżka są bardzo ważne.