lampy wiszące nad stół
Różności

Stoły i ich rodzaje – jak wybrać odpowiedni stół?

Stół w jadalni uznawany jest za jeden z najważniejszych mebli w całym domu. To właśnie wokół niego toczy się całe codzienne życie. Przy nim bliscy dyskutują ze sobą oraz spożywają razem posiłki. Czasami wpadną znajomi i spotkanie zmienia się w wielogodzinną ucztę dla ducha i ciała. Wybór modelu jest decyzją na kilka, a czasem nawet na kilkanaście lat – w przeciwieństwie do akcesoriów, jakimi są lampy wiszące nad stół, które można wymieniać wraz ze zmianą aranżacji pomieszczenia.

Estetyczny i trwały materiał świadczy o jakości stołu

Wybór materiału, z którego wykonany został stół do jadalni, jest tak samo istotny, co jego wymiar czy kształt. Bez wątpienia będzie to efekt kompromisu pomiędzy trwałością i stylem wnętrza (np. Lampy wiszące nad stół powinny się z nim zgrywać) a budżetem, który chce się na niego przeznaczyć.

Najpopularniejszymi materiałami są: płyta, drewno, metal, blaty z fornitu. Każdy z nich ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Jednak jeden z nich całkowicie dominuje nad pozostałymi, gdyż wywodzi się od niego cała sztuka. Mowa oczywiście o drewnie. Stoły drewniane prezentują się naturalnie, a posiłki przy nich niosą zarówno doznania smakowe, jak i estetyczne.

Tradycyjne lampy wiszące nad stół i nie tylko- proste rozwiązania są najlepsze

Skoro wybór stołu to decyzja na 5-10 lat, nie zaleca się na eksperymenty. Sprawa tyczy się również zakupu lampy wiszącej nad ten mebel, która będzie dopełniała jego styl. Tutaj wszystko powinno być przemyślane. Nie ma sensu zwodzić się ponadczasowym konstrukcjom, ozdobionym nadmierną ilością udziwnień lub detali. Najlepiej jest kierować się prostotą konstrukcji i jakością wykonania.

Kształt stołu powinien być adekwatny do pomieszczenia

Stoły do jadalni mają przeważnie prostokątny kształt, choć bywają również owalne i okrągłe. Oczywiście można wybierać w różnych wymoczeniach i materiałach. Jednak charakter oraz plan pomieszczenia mają decydujące znaczenie w czasie wybierania właściwego stołu. Tego rodzaju meble o owalnym kształcie doskonale sprawdzą się w odrobinę mniejszych prostokątnych wnętrzach, gdyż zostawiają po bokach więcej przestrzeni do przechodzenia. Natomiast okrągłe stoły są świetnym sposobem do prostokątnego pomieszczenia. Pozostawiają sporo niezagospodarowanego miejsca, zaś przy dwóch innych ścianach pozostaje go niewiele. Jednak w związku z kształtem pomieszczenia, najczęściej wybierane są stoły odpowiadające jego formie, czyli prostokątne.

Możesz również polubić…