Różności

Tydzień komedii czeskiej

Tarnogórskie Centrum Kultury zaprasza na Tydzień Komedii Czeskiej – wydarzenie  organizowane po raz pierwszy w kinie Olbrzym, które, biorąc pod uwagę popularność kinematografii naszych sąsiadów, wzbudza duże zainteresowanie. W programie zaprezentowane zostaną projekcje klasyki gatunku oraz wybór filmów zdecydowanie współczesnych, które miały premierę po 2005 roku. Odbędą się również felietony o czeskim poczuciu humoru, prelekcja o komedii czechosłowackiej oraz o tym, co aktualnie w czeskiej literaturze piszczy.

TYDZIEŃ KOMEDII CZESKIEJ

„Czesi to śmiejące się bestie” – mawiał Hrabal. Dodać trzeba – bestie, których Polacy wśród swoich sąsiadów lubią podobno najbardziej. Za tak zwany dystans do świata
i za poczucie humoru, które pozwala widzieć życie z perspektywy zwyczajnego szaleństwa i absurdalnych, nielogicznych  czy zupełnie nieprzewidywalnych splotów wydarzeń. Rzekomo za to, czego Polacy nie mają. A czego szukają, m.in. w czeskich komediach… Zapraszamy na LISTOPADOWY TYDZIEŃ Z CZESKĄ KOMEDIĄ w okresie, gdy za oknem największa szaruga przedzimowa. W programie – czeska komedia. Trochę starsza, ale ciągle dobra i trochę nowsza, jeszcze świeża.

16:00 (Czeska) ANIMACJA FAMILIJNA: „KUKI POWRACA” (2010) [95 minut] – reż. Jan Sverak – animacja familijna

Miś Kuki należący do sześcioletniego astmatyka Ondry trafia do lasu. Naiwny przytulak, zupełnie różny od otoczenia, bo różowy i futrzany, poznaje jasne i ciemne strony życia. Łącząc w sobie animację kukiełkową z grą aktorską, film jest jednocześnie oryginalnym i wciągającym filmem rodzinnym, rewelacyjnie wpisującym się w świat dziecięcej wyobraźni.

18:00 Oficjalne otwarcie TYGODNIA KOMEDII CZESKIEJ przez znawców i popularyzatorów kultury czeskiej – Marcina Matyję i Szymona Bialika

18:15 „NIKT NIC NIE WIE” (1947) [76 minut] – reż. Josef Mach

Dwaj przyjaciele na co dzień obsługują jedną z linii tramwajowych w okupowanej Pradze. Pewnego dnia z gazet dowiadują się, że ich sąsiad jest poszukiwany jako wróg III Rzeszy. Gdy w jego mieszkaniu oprócz atrakcyjnej sąsiadki zastają martwego SS-manna ich nie tak proste w tych czasach życie komplikuje się jeszcze bardziej. A na dodatek trzeba pozbyć się ciała…

20:00 „NIEDŹWIADEK” (2007) [98 minut] – reż. Jan Hrebejk

Jirka, Roman i Iwan to przyjaciele ze szkoły. Dziś mają po 35 lat, prowadzą życie rodzinne, pracują w różnych branżach, choć Ivanowi zawsze żyje się odrobinę lepiej. Ma lepiej płatną pracę, szczęśliwszą żonę i potomstwo. Pozostali przyjaciele zastanawiają się nad fenomenem jego wszechstronnego szczęścia i odkrywają, że nie wszystko jest takie, jakim się wydaje.

18:00 O czechosłowackiej komedii opowie MARCIN MATYJA [20 minut]

18:20 „KELNER, PŁACIĆ!” (1980) [85 minut] – reż. Ladislav Smoljak

Sprzedawca książek Dalibor Vrána nie ma wbrew pozorom łatwego życia. Podoba się kobietom, z nieukrywaną wzajemnością zresztą. Jest z tego powodu kilkukrotnym rozwodnikiem, a zasądzone alimenty pochłaniają znaczną część jego dochodów. Mieszka ze swą obecną żoną i synem ledwo wiążąc koniec z końcem. Nagle, przypadkowo wpada na pomysł jak zaradzić swym kłopotom.

20:00 „MŁODE WINO” (2008) [90 minut] – reż. Tomas Barina

Honza, na co dzień parający się drobnymi oszustwami mieszkaniowymi i samochodowymi, nagle dowiaduje się, że jego dziadek jest umierający. Aby umilić mu ostatnie dni, postanawia spełnić jego największe marzenie i funduje mu podróż dookoła świata. Dziadek jednak nie pojedzie, dopóki nie znajdzie się godny i odpowiedzialny opiekun jego ukochanej winnicy. Honza decyduje się przyjąć tę rolę, pomaga mu przyjaciel z branży.

18:00 „JUTRO WSTANĘ RANO I OPARZĘ SIĘ HERBATĄ” (1977) [93 minuty] – reż. Jindrich Polak

Pilot Karel Bureś obsługuje wehikuł czasu i pracuje dla firmy Universum oferującej ‘’tematyczne’’ podróże w czasie. Ma brata bliźniaka, Jana, który jest osobą nieśmiałą i spokojną, czego absolutnie o Karelu powiedzieć nie sposób. Pewnego dnia Jan musi zastąpić swego brata, który rano zmarł na skutek udławienia się rogalikiem. Nie rozpoznany przez nikogo wyrusza jako pilot Karel w podróż. Tak dowiaduje się o przestępczych powiązaniach brata-bliźniaka, który wspólnie z trzema starcami, byłymi nazistami chce wehikułem czasu dostarczyć Hitlerowi w przeszłość bombę atomową. Absurd  w czystej postaci, polecamy!

20:00 „2 MŁODE WINA” (2009) [94 minuty] – reż. Vlad Lanne

Honza w końcu się ustatkował – wraz z Klarą mieszka w starej winnicy swojego dziadka. Z wielką pasją uprawia winorośl – podjął się skomplikowanej sztuki produkcji wina słomkowego, lecz póki co, spotykają go same porażki. Za to Jirka, który został w mieście, wciąż pakuje się w nowe kłopoty. Kiedy na jaw wychodzi jego romans z córką zamożnego biznesmena, musi uciekać aż na Morawy Południowe. Wściekły ojciec inaczej wyobrażał sobie kandydata na męża pięknej jedynaczki. Jirka szuka więc ratunku i pocieszenia w winnicy przyjaciół.

18:00 „DOBRY WOJAK SZWEJK” (1956) [108 minut] – reż. Karel Stekly, Jiri Trnka

Popularny Szwejk to niestroniący od kufla handlarz nierasowymi psami, którego poczciwość osiągnęła takie rozmiary, że urzędowo stwierdzono u niego wrodzony idiotyzm. Pewnego dnia powołany zostaje do armii austro-węgierskiej, co równoznaczne jest z ciągiem katastrof, z chaosem i zupełnie niezwyczajnymi przygodami. Klasyka czeskiej komedii – nie przegap!

20:00 „WYCIECZKOWICZE” (2006) [113 minut] – reż. Jiri Vejdelek

Grupa czeskich wczasowiczów wyjeżdża na urlop nad Adriatyk. I jak to zwykle w takich sytuacjach bywa, skład ekipy to mieszanka wybuchowa. Pojawią się bowiem i wiekowe damy, tęsknie szukające śladów swej młodości, przewrażliwieni i paranoicznie troszczący się o swoje dzieci rodzice, śliczne młode dziewczyny, para homoseksualistów, outsider, plażowy Casanova, słodka pilotka wycieczki i zmęczone sobą małżeństwo. Niezwykle trafne obserwacje społeczne i sympatia dla ludzkich odmienności – po prostu warto!

18:00 „STRASZNE SKUTKI AWARII TELEWIZORA” (1969) [82 minuty] – reż. Jaroslav Papousek

Rodzina Homolków spędza majówkę w lesie pod Pragą. Idyllę przerywa nieoczekiwane wydarzenie i Homolkowie muszą wracać do domu. Całe popołudnie członkowie rodziny skazani są na siebie samych, co już powoduje spięcia i konflikty. Czarę goryczy przepełnia jednak zepsuty telewizor. Dochodzi do gigantycznej kłótni, wszystkim puszczają nerwy i każdy wylewa swe żale. Na szczęście niedziela szybko się skończy i rozpocznie się zwykła codzienna krzątanina. A poza tym naprawi się telewizor. Film kultowy – pod względem poczucia humoru i przenikliwości twórców porównywany  z “Rejsem” Marka Piwowskiego.

19:30 O istocie czeskiego poczucia humoru i o świecie widzianym oczyma Czechów opowie SZYMON BIALIK [40 minut]

20:15 „SKRZAT” (2005) [90 minut] – reż. Tomas Vorel

Bohaterami opowieści są członkowe przeciętnej rodziny i ich codzienne kłopoty. Ojciec pracuje w rzeźni i romansuje z koleżanką z pracy, matka pracuje w supermarkecie, co zupełnie dalekie jest jej oczekiwaniom i pasjom. Starszy syn hoduje marihuanę i zakochuje się w koleżance z klasy, zaś młodsza córka

18:00 „POD JEDNYM DACHEM” (1999) [115 minut] – reż. Jan Hrebejk

Oglądamy losy dwóch rodzin żyjących w jednej kamienicy. Różnią się od siebie dość drastycznie, począwszy od poglądów politycznych, skończywszy na wychowaniu dzieci. W nieustannie wszczynanych awanturach przodują mężczyźni. Pierwszy, oficer, popierający komunistyczny reżim, przypina jadłospis na ścianie i obsesyjnie pilnuje porządku. Drugi, socjalista i weteran ruchu oporu, który “daje bolszewikom rok, góra dwa” – jak ciągle powtarza – terroryzuje żonę i córkę. Obaj prowadzą swoje wojny na argumenty i hałasy.

20:00 „PUPENDO” (2003) [120 minut] – reż. Jan Hrebejk

Kolejne spojrzenie na dwie diametralnie różne rodziny: rzeźbiarza Máry i towarzysza Břečki, dyrektora szkoły podstawowej. Akcja toczy się w latach ’80. – z rodzin prześladowana jest przez reżim, druga wesoło płynie z głównym prądem. Obok rodziców w filmie pojawiają się dorastające dzieci, które mają własne zdanie na temat ich postaw. Włóczą się bez celu po przedmieściach, chodzą na wagary, a czas zabijają marzeniami o wspólnej ucieczce poza granice codzienności. Absurdalne poczucie humoru, subtelny i nieco melancholijny ton opowieści i niezwykła wyrozumiałość dla jej bohaterów.

18:00 „DZIKIE PSZCZOŁY” (2001) [94 minut] – reż. Bohdan Slama

Mała wioska w Czechach. Życie płynie tu swoim (niezbyt szybkim) tempem. Zwłaszcza że prawie nikt nie pracuje. Po czterdziestu latach komunizmu pozostały tylko na wpół zrujnowany kościół, opuszczone obszary rolne, 99-procentowe bezrobocie i bar, w którym mieszkańcy spędzają większość czasu.  Swoją bezradność maskują poczuciem humoru i nadzieją na “wydarzenie roku”, czyli – zabawę u strażaków.

19:40 „Co czytają Czesi…?” O najbardziej popularnych obecnie w Czechach książkach opowie DAWID KLACHACZ (UŚ w Katowicach) [20 minut]

20:00 „GRAND HOTEL” (2006) [100 minut] – reż. David Ondricek

Melancholijna komedia, w której Grand Hotel odgrywa znaczącą rolę. Zlokalizowany w Libercu – mieście gdzie pogoda jest zmienna i panują wieczne mgły, stanowi środowisko życia sześciu bohaterów opowieści – zdziwaczałego meteorologa-amatora Fleischmana, który pracuje jako portier; wiecznie gburowatego właściciela hotelu Jégra; zakompleksioną pokojówkę Zuzanę; kelnera Patkę z kelnerką Ilją, którzy żyją w dosyć toksycznym, rozpadającym się już związku; oraz studenta Franza, który bywa częstym gościem hotelu. Każdy z nich jest przygnębiony, apatyczny i w gruncie rzeczy nieszczęśliwy i inaczej z tym stanem próbuje sobie poradzić.

Możesz również polubić…