Fakty i mity o garnkach miedzianych
Dom

Fakty i mity o garnkach miedzianych

Cechą, która wyróżnia garnki miedziane spośród innych to nie tylko efektowny kolor, ale również wyjątkowe właściwości. Spore zainteresowanie tym tematem zrodziło wiele plotek, które wzbudzają wątpliwości co do ich zastosowania. Poznaj mity i fakty, którymi otaczają się naczynia z miedzi.

Czy gotowanie w garnkach miedzianych ma pozytywny wpływ na zdrowie?

Największą zaletą garnków miedzianych jest skuteczne przewodzenie ciepła. Te naczynia z miedzi nagrzewają się szybko i równomiernie. Dla porównania warto zauważyć, że garnki z aluminium przewodzą ciepło 9 razy gorzej, a ze stali aż 25 razy gorzej niż miedź. W związku z powyższym ciepło nie kumuluje się w jednym miejscu, tylko równomiernie rozkłada się po całym naczyniu, jak i również nic do nich nie przywiera. Można w nich gotować składniki, które są wrażliwe na obróbkę termiczną, cechujące się swoją delikatnością i skłonnością do przypalania. Profesjonalni kucharze twierdzą, iż taki sposób obróbki przekłada się na smak dań, które zachowują więcej naturalnych aromatów.

Tego typu naczynia z miedzi sprawiają, że gotowanie w nich jest całkowicie zdrowe. Co więcej, przed laty wykorzystywano je do filtrowania wody. Pozostawiona w nich na kilka godzin ciecz jest oczyszczana przez jony miedzi z najróżniejszych mikroorganizmów. Stąd też kiedyś w szpitalach używano wyłącznie naczynia miedziane ze względu na swoje wyjątkowe właściwości antyseptyczne. Obecnie jednak istnieje wiele mitów dotyczących wpływu naczyń miedzianych na zdrowie.

Naczynia z miedzi — czy są szkodliwe?

Wbrew powszechnym opiniom garnki miedziane są w pełni bezpieczne dla zdrowia, co potwierdziły wielokrotne badania medyczne. Nie wchodzą one w reakcję z pokarmem oraz w żaden sposób nie oddziałują na jego smak, czy też właściwości zdrowotne. Bywa jednak, iż w trakcie obróbki termicznej produktów spożywczych mogą wydzielać się śladowe ilości miedzi, które nie zagrażają zdrowiu i życiu ludzkiemu. Jedynym aspektem, na który należy zwrócić szczególną uwagę, jest przechowywanie żywności w garnkach miedzianych. Pod żadnym pozorem nie należy tego robić. Przy dłuższym kontakcie z jedzeniem może się wydzielać negatywnie wpływającą na zdrowie patyna, poza tym można w nich gotować dosłownie wszystko w dowolnych temperaturach. Jednak w przypadku, gdy z czasem na naczyniach miedzianych zacznie pojawiać się patyna, należy ją bezzwłocznie usunąć. Wystarczą do tego naturalne środki, takie jak ocet z solą czy soda oczyszczona.

Możesz również polubić…